а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрошувач

мн. потрошувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10466
Тој што троши (пари, стока, енергија).
Англиски: consumer Албански: konsumator
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК