а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрпи

потрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48996
1. Трпи малку или уште малку.
Англиски: endure Албански: duroj edhe pak
Примери:
Потрпи синко, потрпи, се ќе мине.
2. Трпи некого извесно време.
Англиски: endure Албански: duroj një kohë
Примери:
Ќе не потрпиш уште малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК