а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсири

потсират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30287
Стави сириште (квас, маја) во пресно млеко за да стане сирење.
Примери:
Бачот го потсири млекото.
Изведенки
1. потсирува несв.
потсируваат
2. потсирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК