а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потскара

потскараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56176
1. Скара некого малку, во мала мера.
Англиски: brawl Албански: grind pak
Примери:
Го потскарав синот.
2. (се потскара) Се подналути, се скара некому малку.
Англиски: get angry Албански: grind, hidhëron
Примери:
Му се потскарав.
3. (се потскара) Се скара малку, во мала мера еден со друг.
Англиски: brawl Албански: grindem, hidhërohem
Примери:
Ти се потскараа.
Изведенки
потскарува несв.
(се) потскаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК