а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потскокне

потскокнат; потскокни, потскокнете; поскокнав; потскокнаа; потскокнал; потскокнат; (ќе) потсконев, (ќе) потскокнете; (ќе) потскокнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9075
1. Направи мал скок.
Англиски: jump Албански: kërcej pak
Примери:
Коњот потскокна.
Војниците потскокнаа на гранката.
2. Подрипне од радост, возбуда, страв и сл.
Англиски: jump Албански: kërcej
Примери:
Потскокна од радост.
Изведенки
1. потскокнува несв.
потскокнуваат
2. потскокнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК