а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потскрати

потскратат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скрати, скуси одоздола.
Англиски: shorten
Примери:
Фустанот си го потскратила.
2. Направи да биде нешто малку пократко, покусо.
Англиски: shorten
Примери:
Тој ја потскрати живата ограда.
Изведенки
1. потскратува несв.
потскратуваат
2. потскратување ср.
глаг. им.