а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потслади

потсладат
Вид збор: Глагол, свршен
Заслади малку или уште малку.
Англиски: sweeten
Примери:
Потслади го чајот уште малку.
Изведенки
потсладува несв.
потсладуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК