а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потслизне

потслизнат; потслизни, потслизнете; подслизнав, потслизнаа; потслизнал; потслизнат; (ќе) потслизнев, (ќе) потслизнеа; (ќе) потслизнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да се слизне малку, во мала мера.
Англиски: skid Албански: rëshqet pak
2. Подметне некому.
Англиски: frame-up Албански: kurdis për të rrëshqitur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие сигурно сакаат да не потслизнат.
3. (се потслизне) Се слизне малку.
Англиски: skid Албански: rrëshqet pak
Примери:
Тој се потслизна на лушпа од банана.
Полека мајко, да не се потслизнеш.
Изведенки
1. потслизнува несв.
(се) потслизнуваат
2. потслизнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК