а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потслушне

потслушнат; потслушни, потслушнете; потслушнав, потслушнаа; потслушнал; (ќе) потслушнев, (ќе) потслушнеа; (ќе) потслушнел
Вид збор: Глагол, свршен
Слушне малку, дознае нешто малку.
Англиски: overhear
Примери:
Имам потслушнато дека ќе се иселат.
Изведенки
1. потслушнува несв.
потслушнуваат
2. потслушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК