а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсмев

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4492
иронија, исмејување
Англиски: mockery
Примери:
Со потсмев гледаа на неговата несмасност
Тој ми одговори со потсмев.
Не е добро да бидеш на потсмев.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК