а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсмешлив

потсмешливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 7362
Што содржи или изразува потсмев, подбив.
Англиски: derisive
Примери:
Потсмешливи песни.
Потсмешлив поглед.
Изведенки
1. потсмешливо прил.
Пример: Го гледаше некако потсмешливо.
2. потсмешливост ж.