а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсмири

(се) потсмират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13192
посмири
Изведенки
1. потсмирува несв.
(се) потсмируваат
2. потсмирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК