а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсобере

потсоберат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21879
Собере малку, во мала мера.
Англиски: add
Примери:
Има ли сето тоа врска со неговата пресуда за да му се потсоберат 18 години тешка робија?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК