а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсоли

потсолат
Вид збор: Глагол, свршен
Посоли малку во мала мера, стави малку сол.
Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го потсоли месото и го стави да се пече.
Изведенки
1. потсолува несв.
потсолуваат
2. потсолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК