а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потспотне

потспотнат; потспотни, потспотнете; потспотнав, потпсотнаа; потспотнал; потспотнат; (ќе) потспотнев, (ќе) потспотнеа; (ќе) потспотнел
Вид збор: Глагол, свршен
Спотне, распламти (оган, разговор) во мала мера.
Англиски: incite, stimulate, kindle
Примери:
Го потспотна огнот.
Изведенки
1. потспотнува несв.
потспотнуваат
2. потспотина несв.
потспотинат
3. потспотнување ср.
глаг. им.