а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсреди

потсредат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40368
1. Среди малку, во мала мера.
Англиски: put in order
Примери:
Се бара најнапред да се санира разурнатото, да се потсредат внатрешните делови, па дури потоа да се продолжи.
2. (се потсреди) Се среди малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК