а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потстанар

мн. потстанари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18303
Лице што живее во туѓа соба или стан под наем.
Англиски: subtenant
Примери:
Тој беше потстанар во нејзината куќа.
Изведенки
потстанарски прид.
потстанарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК