а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поттекст

(едн.) поттекстот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40207
Внатрешна, скриена смисла на текстот (пишан или изговорен)
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Иронијата во добар дел го создава поттекстот на оваа поезија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК