а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поттура

поттураат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23159
1. Подметнува, потклава нешто.
Албански: vë, fus nën
Примери:
Му поттураа мали трупчиња за да стои право.
2. Полие, залие, сипе во некоја мера.
Англиски: pour Албански: ujis, mbush, derdh pak
Употреба: Ретко