а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поттури

поттурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21641
1. Подметнува, потклава нешто.
Албански: fus, vë nën
Примери:
Таа му поттури перница на детето.
Кукавицата гледа кому ќе му ги поттури своите јајца.
2. Полие, залие, сипе во некоја мера.
Англиски: pour Албански: ujis, derdh, mbush pak
Примери:
Му поттурија вода да се измие.