а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потфат

мн. потфати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5213
Преземена работа, крупно, важно дело.
Англиски: undertaking
Примери:
Смел потфат.
Творечки потфат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК