а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потцрта

потцртаат; потцртал; потцртан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16079
1. Стави црта под напишан збор, реченица.
Англиски: underline Албански: nënvizoj
Примери:
Тој ги потцрта последните зборови од расказот.
2. Подвлече, истакне во усна и писмена реч.
Англиски: emphasize Албански: nënvizoj, theksoj
Примери:
Во неговиот говор тој го потцрта социјалниот момент во општеството.
Изведенки
1. потцртува несв.
потцртуваат
2. потцртување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК