а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поужива

поуживаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47328
Ужива малку, кратко време.
Англиски: enjoy
Примери:
Додека можеш, животот да го поуживаш со полни гради.
Време е и јас малку да поуживам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК