а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поукраси

поукрасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Украси, накити малку.
Англиски: decorate Албански: stolis, dekoroj
Примери:
Ја поукраси елката.
2. Разубаиви уште малку.
Англиски: decorate Албански: dekoroj, zbukuroj
3. (се поукраси) Се украси, се дотера, се накити малку, донекаде.
Англиски: adorn Албански: ndreqem, zbukurohem, ujdisem
Изведенки
поукрасува несв.
поукрасуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК