а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пофален

пофалени
Вид збор: Придавка
Ранг: 19375
1. Што искажува пофалба.
Англиски: lauding
Примери:
Пофален говор.
Пофални зборови.
2. Што заслужува пофалба.
Англиски: commendable
Примери:
Пофални примери.
Изведенки
пофално прил.
Критиката многу пофално се изјасни за новата стихозбирка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК