а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пофали

пофалат; пофалам, пофалиш, пофалија
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2064
1. Искаже пофалба за некого или за нешто.
Англиски: praise Албански: lavdëroj
Примери:
Тренерот ги пофали играчите.
2. (се пофали) Искаже пофалба за себе.
Англиски: brag Албански: lavdohem, lëvdohem
Примери:
Се пофалија дека процедурата не била особено тешка ниту долга.
Тој им се пофали дека е најбогат човек во селото.
3. (се пофали) Се пофали еден со друг.
Англиски: brag Албански: lavdëroj
Примери:
Тие се пофалија како секогаш кога ќе се сретнеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК