а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пофалница

мн. пофалници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20519
Пофално писмо; писмено признание што се доделува по некој повод.
Англиски: commendation
Примери:
Учесниците на натпреварот добија пофалници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК