а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поход

мн. походи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3673
1. Движење на војска за исполнување на воена задача, воени дејства, воена кампања.
Англиски: campaign Албански: pushtim
Употреба: Воен термин
Примери:
Походите на Александар Велики.
Војските тргнаа во поход.
2. Организирано дејствување.
Англиски: campaign Албански: fushatë, kampanjë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Владата реши да оди во поход по странски инвестиции.
Нивниот пречат организираше вистински поход против нас.
3. Организирано одење, поаѓање некаде; организирана обиколка или посета на нешто.
Англиски: walk Албански: kampanjë
Примери:
Поход на планина.
Туристички поход.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК