а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

похотен

похотниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38071
Што е исполнет со похота.
Англиски: lustful, horny
Примери:
похотен поглед
похотни мисли
Изведенки
1. похотно прил.
Пример: Похотно ја погледа девојката.
2. похотност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК