а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

похристијани

похристијанат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого христијанин.
Англиски: christianize Албански: krishtianizoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој го похристијанил целото село.
2. (се похристијани) Стане христијанин
Англиски: christianize Албански: krishtianizoj
Употреба: Црковен термин
Изведенки
похристијанува несв.
(се) похристијануваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК