а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

похуван

похувани
Вид збор: Придавка
Ранг: 39891
Изварен во врела течност и / или испржен во масло.
Англиски: fried Француски: pocher des œufs
Употреба: Гастрономија
Примери:
похуван модар патлиџан со урда
похуван кашкавал
похуван кромид
похувани јајца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК