а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

похува

похуваат; похувал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Пржи во маст.
Англиски: fry Француски: pocher
Употреба: Гастрономија
Примери:
Да се похува со брашно.
Се похува на класичен начин, во јајца и лебни трошки.
Похува печурки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК