а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поцрвенее

поцрвенеат; поцрвенеав, поцрвенеја; поцрвенеал; поцрвенеан; поцрвенеан; поцрвенеев, поцрвенија; поцрвенеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34771
Стане црвен.
Англиски: redden
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК