а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поцрвени

поцрвенат; поцрвенете; поцрвенев, поцрвенеа; поцрвенел; поцрвенив, поцрвенија; поцрвенил; поцрвенет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10785
1. Направи црвен, бојадиса со црвена боја.
Англиски: paint red Албански: skuq, ngjyros kuq
Примери:
Направи црвен, бојадиса со црвена боја.
2. Стане црвен; смени боја на лице, снага.
Англиски: redden Албански: skuq
3. (се поцрвени) Стане црвен, порумени.
Англиски: blush Албански: skuqem
Изведенки
1. поцрвенува несв.
(се) поцрвенуваат
2. поцрвенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК