а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поцрни

поцрнат; поцрни, поцрнете; поцрнев, поцрнеа; поцрнел; поцрнив, поцрнија; поцрнил; поцрнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6263
1. Направи црн, бојадиса со црна боја.
Англиски: blacken Албански: nxihet
Примери:
Тој ги поцрни рацете со јаглен.
2. Посрами (за име, чест, спомен).
Англиски: ashame Албански: turpërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го поцрни името на татко ми.
3. Стане црн; потемни, поцрни од сонце.
Англиски: tan Албански: nxihet
Примери:
Децата поцрнеа од силното сонце.
4. (се поцрни) се посрами
Албански: turpërohem
Изведенки
1. поцрнува несв.
(се) поцрнуваат
2. поцрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК