а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поцрпи

поцрпат; поцрпи, поцрпете; поцрпив, поцрпија; поцрпил; поцрпен; (ќе) поцрпев, (ќе) поцрпеа; (ќе) поцрпел
Вид збор: Глагол, свршен
Црпи малку, кратко време.
Англиски: scoop
Изведенки
поцрпува несв.
поцрпуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК