а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почека

почекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2375
Чека малку, некое време.
Англиски: wait
Примери:
Го почекав пред влезот на зградата.
Изведенки
1. почекува несв.
почекуваат
2. почекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК