а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почитуван

почитувани
Вид збор: Придавка
Ранг: 2899
(во јавно или директно обраќање) Што ужива почит, што уважува.
Англиски: honored
Примери:
почитувани гости
почитуван колега
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК