а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почувствува

почувствуваат; почувствував, почувствувал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 393
1. Осети нешто.
Англиски: feel Албански: ndiej
Примери:
Почувствува болка во градите.
2. (се почувствува) Доживее некакво чувство.
Англиски: feel Албански: ndiej, ndihem
Примери:
Се почувствува виновен.