а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошие

пошијат; пошиј, пошијте; пошив, пошија; пошил; (ќе) пошиев, (ќе) пошиеја; (ќе) пошиел
Вид збор: Глагол, свршен
Шие малку, кратко време.
Англиски: sew
Примери:
Ќе пошиеме уште малку и ќе си одиме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК