а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поширок

пошироки
Вид збор: Придавка
Ранг: 1775
Компаратив од широк.
Англиски: wider
Примери:
Пошироки улици.
Пошироки консултации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК