а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштарка

мн. поштарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54095
1. Жена што работи во пошта.
Англиски: postal clerk Албански: postiere
2. Жена, сопруга на поштар.
Албански: postiere
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК