а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштеди

поштедат; поштедил; поштеден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10073
Заштити, зачува некого од тешка работа, преголем напор и сл.
Англиски: spare
Примери:
Тој им го поштедил животот.
Изведенки
1. поштедува несв.
поштедуваат
2. поштедување ср.
глаг. им.