а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поѕуни

поѕунат
Вид збор: Глагол, свршен
Ѕуни, се огласи со ѕунење.
Англиски: ring
Примери:
Однадвор поѕуни песна.
Во главата му поѕуни нејзиниот глас.
Изведенки
поѕунува несв.
поѕунуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК