а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појавен

појавниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20141
Што се појавува, доживува, што се прима како појава.
Англиски: appeared
Примери:
Појавните знаци сведочат за нови сознанија.
Појавниот процес.
Појавни облаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК