а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појаде

појадат; појади, појадете; појадов, појадоа; појал; (ќе) појадев, (ќе) појадеа; (ќе) појадел; појаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16198
1. Јаде наутро, обично првпат во денот, јаде појадок.
Англиски: breakfast Албански: mëngjesoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој не појаде и рано си замина.
Таа појаде и појде на ранота.
2. Јаде малку, кратко време.
Англиски: eat Албански: haj pak
Примери:
Таа појала малку од лебот.
3. се измачи, се изнервира
Англиски: worry Албански: shqetësoj
Изведенки
1. појадува несв.
појадуваат
2. појадување ср.
глаг. им.