а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појадок

мн. појадоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2660
Прв оброк на денот што се зема наутро.
Англиски: breakfast Албански: mëngjes, kafjall, sillë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Појадокот беше богат.
Таа направи пита за појадок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК