а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појадоса

појадосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Јадоса некого малку или уште повеќе.
Англиски: anger
Примери:
Таа ги појадоса родителите.
2. (се појадоса) Се исполни со јад, се јадоса малку или уште повеќе.
Англиски: anger
Примери:
Тој се појадоса кога слушна за настанот.
Изведенки
појадосува несв.
(се) појадосуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК