а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појази

(се) појазат
Вид збор: Глагол, свршен
Се јази малку, кратко време.
Англиски: crawl, creep
Примери:
Детето се појази по дрвото и слезе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК