а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

појасен

појасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3946
1. Компаратив од јасен.
2. Што се однесува на појас.
Англиски: zone
Примери:
Појасни ветришта.
Појасниот дел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК